Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Andora – raj nie tylko podatkowy

Wpis z dnia 03/09/2009

W Europie państwa bardzo różnie odchodzą do kwestii podatków. Jednak jest również kraj, gdzie najbogatsi ludzie z całego świata bardzo chętnie lokują swoje oszczędności, a firmy chętnie otwierają w nim swoje przedstawicielstwa. Dzieje się tak w dużej mierze dzięki bardzo niskim podatkom. Takim krajem jest Andora. Bardzo często mówi się o niej, że jest „rajem podatkowym”. Stolicą tego kraju jest Andorra la Vella – czyli dosłownie „stara Andora”. Miasto te jest położone na południowych stokach Pirenejów na wysokości około 1409 m. n. p. m co sprawia, że jest ono bardzo lubianym przez turystów kurortem narciarskim.

Co ciekawe, w tym kraju ciężko jest spotkać rdzennego andorczyka. Stanowią oni jedynie jedną trzecia populacji tego malutkiego państwa. Najczęściej spotkamy tam: Hiszpanów, Portugalczyków i Francuzów. Niestety w tym mieście nie ma wiele zabytków wartych uwagi. Wyjątkiem jest Casa de la Vall. Jest to budynek z kamienia zbudowany przez rodzinę szlachecką w 1580 roku. Obecne mieści się w nim parlament kraju, a także sąd najwyższy. W sali obrad parlamentu znajduje się słynna „szafa siedmiu kluczy”. W niej znajdują się symboliczne klucze dokaż dej z siedmiu parafii w Andorze. W budynku tym znajdują się również archiwa państwowe.

Mimo małej liczby zabytków miasto i tak czerpie bardzo duże zyski z turystyki. Dzieje się tak głównie ze względu na położenie miasta. Znajdziemy w nim bardzo wiele kompleksów narciarskich, które są doskonale zadbane i przystosowane do potrzeb turystów. Z roku na rok w tym mieście przebywa coraz więcej turystów, którzy wyjeżdżają stąd bardzo zadowoleni. Z pewnością Andorra la Vella może być doskonałym przykładem jako miasto doskonale realizujące założenia władz. Ważny jest również fakt, że sami mieszkańcy doskonale sobie zdają sprawę, że właśnie turystyka jest najważniejszą gałęzią rozwoju, z której mogą czerpać zyski. Dzięki temu turyści są bardzo cenieni, a mieszkańcy mili i uczynni. Niestety ze względu na małą liczbę mieszkańców, a także położenie w Andorze nie ma lotniska, a nawet nie biegnie przez nią linia kolejowa. Nie mniej jednak trzy godziny drogi ze stolicy Andory znajdują się lotniska w: Barcelonie, Tuluzie czy też Gironie. Poza tym w mieście znajduje się również dworzec autobusowy, z którego możemy dojechać do L’Hospitalet, a stamtąd bezpośrednio do Paryża. Z pewnością również ważnym czynnikiem jest klimat panujący w tym mieście. Ciepłe, niezbyt gorące lata, a także łagodne zimy z niewielkim mrozem sprawiają, że w Andorze nigdy nie brakuje turystów.

Tagi: , , , , , , , ,