Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Atrakcje wodne w Dahab

Wpis z dnia 31/03/2010

Dahab położony jest na południowo – zachodnim wybrzeżu Półwyspu Synajskiego, w odległości 600 km od Kairu i zaledwie 85 km od lotniska w Sharm el Sheikh. Jeszcze w latach 60 – 70 XX wieku była to wioska zamieszkana przez Beduinów, obecnie to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania.

Tutaj warunki do kąpieli, windsurfing, nurkowanie i snorkeling nie mają sobie równych. Szczególną popularnością cieszą się rafy: Blue Hole, Canyon, Caves i Islands. Blue Hole to potężna jaskinia morska (średnica 60 m, głębokość 102 m) powstała z koralowców. Jej poznawaniem powinni się zająć jedynie doświadczeni nurkowie, gdyż Blue Hole słynie z wielu wypadków śmiertelnych. Mniej niebezpieczne jest nurkowanie w Canyon, 55 – metrowym wąskim wąwozie biegnącym w głąb rafy oraz podwodne zwiedzanie Islands (dwóch podwodnych wysp otoczonych rafami koralowymi z wieloma przejściami między koralowcami).
Oprócz tego w okolicach Dahab znajdują się inne, zaliczane do najlepszych nurowisk na świecie, miejsca. Wystarczy wspomnieć o Ras abu Gallum czy Gabr el Bint, do których można się dostać jedynie łodzią lub na grzbietach wielbłądów.

Południowe wybrzeże Synaju obfituje również w inne atrakcje. Zamiast nurkowania adepci tego sportu, mogą korzystać z snorkelingu. To nic innego jak leżenie na wodzie i oglądanie dna przez maskę do nurkowania. Chętni mogą też zapalić fajkę wodną, w czym chętnie pomogą im Beduini. Na turystów oczekuje także chrześcijański monastyr – klasztor Św. Katarzyny. Poranek warto spędzić na wysokości 2000 m, na Górze Synaj, na której Bóg przekazał Mojżeszowi tablice z Dziesięciorgiem Przykazań.

Dahab i jego okolice oferują idealne warunki do kąpieli i nurkowania. Przy okazji stanowią świetne miejsce wypraw turystyczno – krajoznawczych. Amatorzy pieszych wycieczek powinni przy okazji odwiedzić Biały lub Kolorowy Kanion – trzeci kanion pod względem wielkości na Ziemi.

Tagi: , , , , , ,