Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Bazylika św. Marka w Rzymie

Wpis z dnia 30/04/2010

Rzym jest obecnie uważany za kolebkę kultury. Miasto to posiada swój nie odparty urok, który przyciąga. Znajduje się tam również Plac Wenecki, który jest jedną z pierwszych budowli renesansowych w Rzymie. Jednocześnie jest to ogromna skala projektu i dosyć surowa.
Obecnie wnętrze tego budynku zajmuje muzeum, które jest wypełnione różnymi kolekcjami ceramiki z różnych epok jak i srebra w różnych kształtach. Niedaleko tego placu znajduje się jednak Bazylika świętego Marka. Jest to budowla z IV wieku, która aż do dziś jest podziwianą budowlą. Jej wykwintną i renesansową fasadę możemy nadal podziwiać. Jest ona przyozdobiona pięknym portykiem o trzech fasadach. Kasetonowe sklepienie jest dziełem, które się do dziś zachowało, tak samo jak wieczne mozaiki przedstawiające wizerunek Apostołów i świętych oraz Chrystusa. Ten kościół ma typ architektoniczny wielonawowy.
Na samym początku ta niezwykła bazylika miała przeznaczenie na obrady sądu. Wrażenie jakie na zwiedzających robi ten obiekt jest niesamowite i nigdy nie pozostaje obojętne. Jeżeli wchodzi się do tej bazyliki i zna się jej historię zupełnie inaczej się ją odbiera jak w momencie kiedy nie zna się jej w ogólne. Jest to szczególny rodzaj architektury, który wśród pozostałych nie ma sobie równych.
Przyjazd do Rzymu i zwiedzanie nie może się obejść bez odwiedzenia i wejścia do Bazyliki św. Marka. To sanktuarium, w którym są umieszczone relikwie świętego Marka jest dosyć popularnym punktem wśród odwiedzających turystów. A jednocześnie żadna pielgrzymka nie omija tego miejsca.

Tagi: , , ,