Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Big Ben w Londynie

Wpis z dnia 30/04/2010

Londyn jest pięknym miastem położonym w południowo – wschodniej części Wielkiej Brytanii. To wielkie i malownicze miasto leży nad równie wielką i malowniczą Tamizą. Posiada to miasto bogatą przeszłość stąd również i nie są mu obce atrakcje turystyczne. Jedną z nich jest Big Ben, zwana kiedyś wieżą zegarową.
Budowę rozpoczęto w 1834 roku, ta neogotycka wieża słynie ze swojego zegara, który od uruchomienia miał tylko pięciokrotnie problem z czasem a tak to jest niezawodny. Jego nazwa odnosiła się początkowo do dzwonu tej wielkiej wieży. W dzisiejszych czasach nazwa ta jest stosowana zarówno do samej wieży, do samego zegara, jak i do całości. Inauguracyjne otwarcie tej znanej na całym świecie wieży odbyło się w 1859 roku, i staje się on automatycznie największym zegarem w Wielkiej Brytanii. W całości waży on trzynaście ton, a każda z poszczególnych wskazówek ma długość ponad cztery metry. Dodatkowo średnica każdej z tarczy liczy sobie siedem i pół metra. Melodia w dniu dzisiejszym na tym największym zegarze w tym kraju jest wybijana dokładnie co kwadrans. Jest to żz tak rozpowszechniona wieża, że od roku 1923 dźwięk tego zegara można usłyszeć w najbardziej popularnej stacji BBC.
Warto również wiedzieć, że projektant tegoż zegara został wybrany w drodze konkursu, a wytyczne do zwycięstwa były opracowane przez samego astronoma królewskiego. Jednak najważniejszym ich celem był dokładny pomiar czasu. I to założenie spełnia się do dzisiaj, ponieważ jest to obecnie bardzo precyzyjny zegar.

Tagi: , , , , ,