Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Boskie Buenos

Wpis z dnia 31/03/2010

Buenos Aires to nie tylko stolica i najważniejszy port morski Argentyny, ale również kulturalne i finansowe centrum Ameryki Południowej.

Miasto leży nad największym estuarium świata – La Plata. To największe lejowate ujście rzeki powstałe z połączenia ujściowych odcinków rzek Parany i Urugwaju do Oceanu Atlantyckiego. W czasie sztormu wody w estuarium zamieniają kierunek i przemieszczają się na zachód, a w ujściu Parany poziom wody podnosi się i zalewa ona wyspy w jej delcie. Mieszkańcy są jednak na to dobrze przygotowani – stawiają domy na drewnianych palach.

Historia powstania Buenos Aires jest dość burzliwa. Początki miasta datuje się na XVI wiek, kiedy to hiszpański żeglarz dopłynął do argentyńskich wybrzeży. Niestety poległ w potyczce z tubylcami. Kolejną próbę podjął Sebastiano Cabato, który założył niewielką osadę, będącą pierwszym europejskim osiedlem na tych terenach. W 1534 r. powrócił do Hiszpanii i opowiedział o odkryciu Argentyny („kraju srebra”). Jeszcze w tym samym roku wysłano kolejną eskapadę kolonizacyjną. Na miejscu dzisiejszego Buenos Aires powstała osada pn. Port Najświętszej Marii Panny Dobrego Powietrza. Kilkadziesiąt lat później było to już Miasto Trójcy i Port Najświętszej Marii Panny Dobrego Powietrza. Przez długi czas Miasto cieszyło się złą sławą, przede wszystkim ze względu na grzęznące w mule rzeki statki.

Buenos Aires od 1826 roku było stolicą Republiki Argentyny. Od 1996 roku nazywane jest oficjalnie Autonomicznym Miastem Buenos Aires.

Do najciekawszych miejsc w stolicy Argentyny zalicza się cmentarz na Recolecie. Co prawda nie różni się on od większości południowoamerykańskich nekropolii, ale to właśnie tu spoczywają najważniejsi przedstawiciele argentyńskiej elity. Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowo skromny grób Evity Peron.

Na zainteresowanie zasługuje również najszersza ulica świata (140 m) – Avenida 9 de Julio, która ma po 11 pasów w każda stronę. Wydaje się poza tym, że Argentyńczycy lubią mieć wszystko „Naj”. Świadczy o tym m.in. Teatr Kolumba, który zbudowano w 1908 roku. Jest to siedmiopiętrowy budynek, zajmujący 40.000 mkw. powierzchni. Jednorazowo może pomieścić 2500 miejsc siedzących i 1000 stojących. W Teatrze znajduje się również opera, sala koncertowa i balet.

W Buenos Aires warto też zwiedzić XVIII – wieczną katedrę, XIX – wieczny gmach opery oraz monumentalny obelisk wzniesiony przy Avenida 9 de Julio. Interesujący jest również kościół św. Ignacego wzniesiony w dzielnicy San Telmo oraz pomalowany na bladoróżowo budynek argentyńskiego rządu (Cosa Rosada).

Tagi: , , ,