Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Bruksela stolica UE

Wpis z dnia 03/09/2009

Brukselę jest nie tylko stolicą Belgii, ale również całej Unii Europejskiej. To właśnie tutaj znajdują się siedziby wszystkich najważniejszych organizacji w Europie. Obraduje tu Parlament Europejski, swoją główną siedzibę ma Pakt Północnoatlantycki – NATO, a także kilkadziesiąt innych instytucji międzynarodowych związanych z różnymi dziedzinami. Poza tym w Brukseli mieszczą się również dwa uniwersytety, centrum naukowo – badawcze, a także kilkadziesiąt muzeów oraz bardzo wiele innych atrakcji.

Głównym punktem, od którego zaczyna zwiedzanie miasta większość turystów jest Grand Place. Przy nim znajduje się kilka ważnych zbytków (dom Króla – obecnie muzeum miejskie, Katedra św. Michała i św. Guduli pochodząca z XII wieku, a słynąca ze wspaniałych szesnastowiecznych witraży) a także wiele zabytkowych kamienic. Bruksela znana jest nie tylko w Europie jako miasto pełne muzeów. Znajdziemy tam eksponaty z bardzo wielu dziedzin: muzeum filmu, zabawek, komiksu, browarnictwa, sztuki i historii, armii czy też muzeum kakao i czekolady to jedynie niektóre z nich. Chcąc zwiedzić je wszystkie musimy poświęcić na nie bardo wiele czasu.

Zwiedzając Brukselę sporo czasu powinniśmy zostawić sobie na Park Heysel i znajdujące się w nim atrakcje. Najważniejszą jest oczywiście Atomium. Jest to niezwykła budowla przedstawiająca model atomu żelaza, który został powiększony aż 150 miliardów razy. Składa się ona z dziewięciu kul połączonych specjalnymi rurami. Większość kul jest otwarta dla zwiedzających, a mieszczą się w nich różne wystawy i pokazy. W rurach znajdują się ruchome schody, a także windy dowożące pasażerów do poszczególnych części. Wysokość całego Atomium to 103 metry. Z wierzchołka rozciąga się bardzo ładny widok na całe miasto. Budowla ta została wzniesiona w 1958 roku, jako jedna z atrakcji Wystawy Światowej, która się wtedy odbywał w Brukseli. Jako ciekawostkę warto dodać, że zamiast Atomium z tej okazji miał tu powstać model odwróconej wieży Eiffla, a w 2006 roku kiedy odbywała się renowacja tego miejsca, zostały wyemitowane specjalne monety Euro, które na awersie miały właśnie tą konstrukcję. Ta atrakcja jest jedynie częścią utworzonego tam parku rozrywki. Nieopodal tego miejsca mieści się siedziba urzędującego króla Belgii i jego następców. To oczywiście jedynie niektóre z atrakcji, które znajdziemy w tym wspaniałym mieście. Turyści zgodnie twierdzą, że właśnie Bruksela doskonale łączy w sobie tradycję i nowoczesność.

Tagi: , , , , , , , ,