Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Capri – spotkanie ze starożytnością

Wpis z dnia 31/01/2010

Capri – maleńka górzysta wyspa na Morzu Tyrreńskim, słynąca z pięknych krajobrazów – to bodaj najczęściej opiewana włoska wyspa. Sięgająca daleko poza granice Włoch sława Capri nie idzie w parze z wielkością tej śródziemnomorskiej wyspy. Turysta, który po raz pierwszy stawia nogę na Capri, dziwi się, że tak szybko można dotrzeć z jednego jej końca na drugi.

Capri, czyli starożytna Kaprea (Już w VII wieku p.n.e. wyspę skolonizowali Grecy), leży u wejścia do Zatoki Neapolitańskiej. Wyspa ma zaledwie 6 km długości i około 2 km szerokości – jej powierzchnia wynosi 10,4 km”. Charakterystycznym elementem krajobrazu Capri są strome skały wapienne wznoszące się nad powierzchnią morza. Najwyższym punktem wyspy jest usytuowane w jej południowej części Monte Solaro o wysokości 589 m n.p.m. Na Capri znajdują się trzy większe miejscowości.

Głównym miastem wyspy jest Capri – miasteczko ulokowane w jej wschodniej części. Malowniczy port Marina Grande leży na północnym wybrzeżu, a wyżej, w zachodniej części wyspy usytuowane jest Anacapri. Do ostatniej z wymienionych miejscowości można dotrzeć z Capri pokonując 784 wykutych w skale stopni. Na północny zachód od Anacapri przyciąga turystów największa atrakcja wyspy: słynna Lazurowa Grota (wł. Grotta Azzurra). Wejście do jaskini o długości 53 m, szerokości 30 m i wysokości 12 m znajduje się od strony morza. Po wpłynięciu do wnętrza, w którym błękitnawo połyskuje woda, można rozkoszować się widokiem
wspaniałych formacji skalnych. Lazurowa Grota to bynajmniej nie jedyny godny uwagi zakątek Capri. Wyspa jest wprost usiana reliktami starożytności. Warto zwiedzić zwłaszcza wille cesarza Tyberiusza; Capri było bowiem już w czasach imperium rzymskiego popularnym miejscem wypoczynku.

Tagi: , , , , , ,