Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Chorwacja dla turystów

Wpis z dnia 08/12/2009

Ten przepiękny kraj leżący u wybrzeży Morza Adriatyckiego graniczy ze Słowenią, Węgrami, Federacją Jugosławii oraz Bośnią i Hercegowiną. Mimo, że nie jest to wielkie państwo, przyciąga turystów swymi atrakcjami, a jego mieszkańcy tworzą bogatą i zróżnicowaną mieszankę kultur. Położenie geograficzne Chorwacji oraz bardzo zróżnicowana linia brzegowa pozwoliła na doskonałe warunki w dziedzinie żeglarstwa. Tutejsza turystyka stanowia nawet 40 procent dochodów tego państwa.

Największe i najpopularniejsze mariny Chorwacji to Zadar, Sukosan, Dubrovnik oraz Split. Będąc turystą w tym cudownym kraju z pewnością warto odwiedzić Park Narodowy Jeziora Plitvickie, stare miasto w Trogirze, Bazylikę Eufrazyjską w Poreču, Pałac Dioklecjana w Splicie czy też stare miasto w Dubrowniku. Stolica Chorwacji od XVI wieku czyli Zagrzeb ma w sobie mnóstwo ciekawych miejsc do odwiedzenia, a samo zwiedzanie umilają okwiecone kawiarenki czy bramy pałacyków które ozdobione są dekoracyjnymi kratami, warte odwiedzenia w tym miasteczku są muzea i galerie ale dla każdego znajdzie się tutaj ciekawa atrakcja. W miasteczku Pula natomiast największą atrakcją jest amfiteatr wybudowany w I wieku n.e. który bardzo dobrze się zachował . W obecnej chwili są tam organizowane pokazy folklorystyczne, koncerty czy też występy operowe.

Warto też wstąpić do świątyni Augusta, która jest naprawdę godna polecenia. W Biogradzie z pewnością trzeba zobaczyć zabytkowy ratusz oraz muzeum z eksponatami które dotyczą tegoż miasta. W mieście Cavtat natomiast możena zwiedzić dwa pałace patrycjuszowskie, klasztor św. Vlaha oraz kościół św. Nikoli, oraz mauzoleum gdzie można zobaczyć kolekcję rzeźb Ivana Meštrovića. Miejscowość Dubrownik zwana perłą Chorwacji, ma do zaoferowania turystom przepiękne widoki, oraz architektoniczne i kulturalne arcydzieła, które mają po kilkaset lat. Jest oczywiście wiele innych miast i miasteczek w których zobaczymy wspaniałe zabytki, oraz inne atrakcje przygotowane dla turystów.

Tagi: , , , , , , , ,