Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Częstochowa – duchowa stolica Polski

Wpis z dnia 21/10/2009

Częstochowa została po raz pierwszy wspomniana w 1220 roku, ale nie ulega wątpliwości, że powstała już XI wieku. Nazwa miasta pochodzi od jego prawdopodobnego władcy – Częstocha (lub Częstobora, Częstomira). W XIV wieku Częstochowa uzyskała prawa miejskie, a w 1502 roku król Zygmunt I nadał jej prawa magdeburskie.

Częstochowa to również najważniejsze miejsce kultu maryjnego w Polsce, duchowa stolica Polaków, a także chrześcijan z całego świata. Klasztor jasnogórski przetrwał wiele różnych zawirowań historycznych, atakowany był przez Szwedów, Rosjan i Niemców, zyskując sobie szczególne miejsce w sercach katolików i stając się symboliczną ostoją polskości.

Magia i spokój tego miejsca potrafią zaprowadzić ład w duszy na bardzo długi czas po wizycie. Nie dziwi więc fakt, że co roku do miasta przybywa 5 mln pielgrzymów i turystów. Większość z nich odwiedza jedynie kościół i sanktuarium, omijając resztę miasta. Jest ona z resztą mniej ciekawa, gdyż w przeszłości władze dołożyły wielu starań, aby zamienić Częstochowę w ośrodek przemysłowy i w ten sposób umniejszyć jej religijne znaczenie.

Tagi: , , , , , , , , ,