Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Dla spragnionych przygody

Wpis z dnia 09/09/2009

Bory Tucholskie są drugim pod względem wielkości kompleksem leśnym w naszym kraju. Palmę pierwszeństwa dzierżą lasy Puszczy Białowieskiej.

Wspomniane Bory Tucholskie znajdują się na południu Pojezierza Pomorskiego. Zajmują blisko 3000 km kw. powierzchni. Do ich największych rzek zalicza się Brdę i Wdę, zaś największymi jeziorami są: Wdzydze, Charzykowskie, Karsińskie, Kałębie i Kruszyńskie. Dominują tu lasy sosnowe i torfowiska. Można też spotkać wiele roślin reliktowych. Jeśli zaś chodzi o zwierzęta, to Bory Tucholskie zamieszkują: łosie, daniele, dziki, bobry, perkozy, łabędzie, bociany czarne, żurawie, czaple, kormorany, orły bieliki i rybołowy.

Na turystów spragnionych niesamowitych atrakcji czekają m.in. Kręgi Kamienne w miejscowości Odry. Jest to interesujący rezerwat archeologiczno – przyrodniczy. Na obszarze 16 ha znajduje się tu wiele ogromnych głazów, z których wiele wieków temu ułożono dziesięć kamiennych kręgów. Do tej pory nie wiadomo jak to było możliwe, oraz kto tego dokonał. Najprawdopodobniej głazy służyły jako olbrzymi zegar bądź też były wykorzystywane jako obiekty sakralne. Warto dodać, że pod głazami znajdują się groby z pierwszych wieków naszej ery. Jeęli więc ktoś ma serdecznie dość codziennej rutyny, pracy, domu etc., to może udać się w kierunku Borów Tucholskich. Tam czekają na niego niesamowite, niemal nieziemskie atrakcje!

Tagi: , , , , , , , , , ,