Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Egzotyczna stolica Malezji

Wpis z dnia 31/03/2010

Stolica Malezji, Kuala Lumpur, jest jednocześnie największym ośrodkiem gospodarczo – kulturalnym kraju. Turystów przyciąga niesamowitymi widokami rozciągającymi się z najwyższych budynków świata – Petronas Tower, rezydencją królewską, oraz meczetem Jame.

Kuala Lumpur powstało w 1860 roku. Początkowo była to niewielka osada robotnicza, która rozwinęła się dzięki wydobywanej w okolicy cynie. Na Półwyspie Malajskim uprawiano poza tym kauczukowiec, co w znacznym stopniu podniosło wartość Kuala Lumpur.

Stolica Malezji jest miastem wielu narodów. Chociaż urzędowym językiem jest malezyjski, to porozumieć można się po angielsku, tamilsku czy chińsku. Różnorodność etniczna mieszkańców jest spuścizną po kolonializmie. Swego czasu do Kuala Lumpu ściągano Anglików, Chińczyków, Hindusów czy Europejczyków. Ich potomkowie do dziś zamieszkują miasto leżące przy połączeniu rzek Kelang i Gombak.

Miejscowość na Półwyspie Malezyjskim charakteryzuje się nieładem architektonicznym. Drogi przecinają się w najróżniejszy sposób, co potęguje wrażenie, że biegną przypadkowo. Lotniska usytuowano na obrzeżach Kuala Limpur, podobnie jak osiedla dla zamożniejszych mieszkańców. Obok nowoczesnych drapaczy chmur, znajdują się budowle w stylu kolonialnym lub tradycyjne domki w dzielnicy chińskiej i malajskiej.
Jednymi z najciekawszych obiektów są budynki Sultan Abdul Sama, w których znajdował się kiedyś ośrodek administracyjny kraju. Ozdobą tego kompleksu jest 41 – metrowa wieża zegarowa.

Najwyższą budowlą świata jest z kolei Petronas Towers, czyli dwie bliźniacze wieże połączone w połowie wysokości mostem. Mają 88 pięter i wznoszą się na wysokość 452 metrów (razem z masztem radiowym liczą 592 m). Zajmują ponad 500 tys. mkw. powierzchni.

W Kuala Lumpur warto też zwiedzić targ Kamping Bharu, rezydencję królewską Istana Negara oraz Meczet Narodowy i meczet Jame. Zaledwie 13 km od stolicy Malezji znajdują się sławne jaskinie Batu z pięknym formami kresu podziemnego oraz malowidłami ściennymi.

Tagi: , , ,