Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Ekologiczne Helsinki

Wpis z dnia 31/01/2010

Helsinki to cel podróży znawców i miłośników architektury. Planowy rozwój miasta zaowocował interesującymi zespołami budowli.

Przez stulecia Helsinki były miastem o drewnianej zabudowie. W czasie wojny rosyjsko-szwedzkiej 1808-09 prawie doszczętnie spłonęły. Car Aleksander I postanowił odbudować je w nowym, jednolitym stylu. Głównym architektem odpowiedzialnym za całość prac był berlińczyk, Johann Carl Ludwig Engel, który nadał centrum miasta charakter klasycystyczny. Po śmierci Engela kontynuowano jego dzieło, jednak u schyłku XIX wieku zwyciężyła modna wówczas secesja. W dzielnicach: Kruununhaka, Katajanokka i Eira powstały liczne wille, które do dziś zachwycają ciepłymi barwami elewacji i funkcjonalnością. Nowoczesna architektura Helsinek i kilku innych fińskich miast została ukształtowana przez jednego z największych architektów XX wieku, Alvara Aalto (1898-1976). W projektowanych przez niego budowlach funkcję podkreślał kształt bryły.

Charakterystyczną cechą twórczości Aalto, ważną w kontekście stosunku Finów do ochrony przyrody, jest ścisłe powiązanie budowli z otoczeniem i rzeźbą terenu, z zachowaniem i wyeksponowaniem wszystkich walorów krajobrazu. Architekt wykorzystywał rodzime materiały i surowce budowlane – przede wszystkim drewno, tak charakterystyczne dla tradycyjnego fińskiego budownictwa. Projektował też meble (założył nawet firmę meblarską) oraz wyroby ze szkła. Dziełem, którym Aalto trwale zapisał się w historii Helsinek, jest Finlandia -Talo, czyli Gmach Kongresowy zbudowany w latach 1971-75 roku.

Tagi: , , ,