Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Filadelfia dla turystów ciekawych świata

Wpis z dnia 30/06/2010

Podróżując po Stanach Zjednoczonych warto się udać do Filadelfii. Jest to jedno z najstarszych miast Ameryki. Znajduje się w nim wiele zabytków i pamiątek po okresie walk o niepodległość. Obecnie jest to przede wszystkim prężny ośrodek finansowy i naukowo – kulturalny. Jego dumą jest umiejętność zgodnego połączenia chlubnej przeszłości z wymaganiami współczesności.

Filadelfia leży w widłach rzeki Delaware i Schuylkill, w pobliżu ich ujścia do Oceanu Atlantyckiego. Odznacza się gorącymi, ale i wilgotnymi latami oraz stosunkowo łagodnymi zimami, choć niekiedy pojawiają się gwałtowne śnieżyce. Tak czy inaczej, zarówno położenie, jak i klimat sprzyjają pobytom w tym mieście.

Historia Filadelfii sięga I połowy XVII wieku. Co prawda z tego okresu nie zachowało się zbyt wiele pamiątek, ale za to np. w Philadelphia Museum of Art. Można zobaczyć kompletne umeblowanie domu z 1765 roku. Wiele zachwytów wywołuje też neobarokowy ratusz, który wybudowano w latach 1872-1874. Bez wątpienia jest to najokazalszy budynek władz miejskich w całych Stanach Zjednoczonych. Jego zwieńczeniem jest zaś 11-metrowa, brązowa statua, która przedstawia Williama Penna (założyciela miasta).

Filadelfia jest miastem doskonale przygotowanym do ruchu turystycznego. Wystarczy wspomnieć, że z myślą o podróżnych organizuje się trzygodzinne wycieczki autokarowe po najciekawszych miejscach tego miasta. Ogromną popularnością cieszą również półgodzinne przejażdżki powozami po zabytkowym centrum Filadelfii. Widać więc, że naprawdę warto tu spędzić nieco czasu, gdyż miasto nastawiło się na przyciąganie jak największej liczby turystów…

Tagi: , , , ,