Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Grecki raj

Wpis z dnia 31/01/2010

Grecja sprawia wrażenie kaprysu natury: na północy integralna część kontynentu europejskiego, na południu “porozrzucana” po morzu. Jeśli wierzyć mitowi, to Grecja jest zrodzona z miłości bogini urodzaju Demeter i boga morza Posejdona. Grecja zajmuje południową część Półwyspu Bałkańskiego. W jej wybrzeża głęboko wcina się wiele zatok.

Zatoka Koryncka oddziela część kontynentalną od Peloponezu, półwyspu, który się z nią łączy jedynie wąskim pasmem lądu. Przez to przewężenie przekopano w roku 1893 kanał. Do Grecji należy 1 300 wysp, z których zamieszkanych jest około 250. Można je podziwiać ze statków wycieczkowych pływających po granatowych wodach greckich mórz. Są najczęstszym motywem na widokówkach i wraz z jaskrawą bielą domów, tawernami oraz miejscowymi potrawami od dziesięcioleci kształtują nasze wyobrażenia o Grecji jako raju urlopowym.

Trzeba przyznać, że w ostatnich latach Grecy coraz lepiej wykorzystują zalety tego raju w celach handlowych. W roku 1952 “kraj bogów” odwiedziło 52000 turystów, w roku 1969 już milion, a w 1998 roku przyjechało tu ponad 10 milionów gości. Na Akropol sprzedaje się każdego roku dwa miliony biletów wstępu, a pałac króla Minosa na Krecie odwiedza corocznie 700 tysięcy przyjezdnych. W ciągu ostatniej dekady “inwazja” przybyszów z zagranicy przelała się na kolejne, dotychczas będące na peryferiach ruchu turystycznego wysepki na Morzu Jońskim i Morzu Egejskim. Powstały tu dziesiątki hoteli, a do niedawna bezludne plaże pełne są wczasowiczów.

Tagi: , , , , ,