Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Greckie klasztory

Wpis z dnia 18/09/2009

Śródziemnomorski klimat, bogactwo zabytków oraz kultura, która od przeszło dwóch tysiącleci wywiera ogromny wpływ na całą ludzkość to wyznaczniki Grecji.

Co roku przyjeżdża tu kilkanaście milionów turystów, zwabionych ciepłym klimatem, dogodnym położeniem oraz ogromem pamiątek po wcześniejszych cywilizacjach. Jednym z ciekawszych, aczkolwiek mniej znanych zabytków są tzw. „wiszące klasztory”. Znajdują się one na terenie górzystej Tesalii. Na tych niedostępnych, niemal pionowych skałach już w XIV wieku zaczęły powstawać monastyry. W sumie było ich 24. W tamtym czasie nie można się było do nich dostać inaczej, jak tylko we wciąganych za pomocą lin, specjalnych koszach. Obecnie do wiszących klasztorów prowadzą wąskie stopnie, które wykuto w tutejszych skałach.

Interesującym obiektem są również męskie monastyry znajdujące się na półwyspie Athos. W dalszym ciągu nie mają tam wstępu kobiety. Być może dzięki temu w klasztorach zachowały się cenne zabytki sztuki sakralnej oraz liczne manuskrypty z całych Bałkanów.

Tagi: , , , , , ,