Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Historia Big Bena

Wpis z dnia 29/12/2009

Jedną z najsłynniejszych angielskich budowli jest wieża zegarowa znajdująca się w Wielkiej Brytanii. Big Ben czyli wieża zegarowa jest dosłownie symbolem Londynu.

Wieża ta wybudowana jest w stylu neogotyckim, a jej budowę zlecono zaraz po wielki pożarze Pałacu. Big Ben ma wysokość prawie stu metrów, a dokładniej wznosi się 96,3 m. Zegar, który znajduje się na górze wieży został wybrany w drodze konkursu. Został on zbudowany przez Edmunda Bekketa Dennisona oraz jego firmę Ej Dent w 1854 roku. Ciekawostką jest to, iż sama tarcza zegarowa ma średnicę 5 metrów, co jest naprawdę ogromną średnicą jak na jakikolwiek zegar. Na sam szczyt Big Bena prowadzą 334 stopnie, które idą do góry w kształcie spirali, czyli wchodząc do góry otaczamy cały czas wieżę dookoła, w środku.

Na samej górze Big Bena znajduje się ogromny dzwon, który został nazwany od imienia sir Benjamina Halla, czyli głównego komisarza robót budowlanych w 1858 roku. Ciekawostką jest to, iż bicie dzwony można usłyszeć w BBC Radio 4 o godz. 18 i o północy oraz w BBC World Service.

Tagi: , , , ,