Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Hrabskie buty

Wpis z dnia 11/09/2009

Hrabskie buty to dwa kamienie z wyrytymi odciskami butów, które jako nietypową pamiątkę po sobie pozostawili pierwsi znani turyści, którzy dotarli na Laskowiec.

Laskowiec to szczyt w Andrychowie o wysokości 919 metrów nad poziomem morza. Kamienie znajdują się pod schroniskiem PTTK ‘Laskowiec’. Zdecydowanie bliżej samego szczytu i milenijnego krzyża znajduje się płyta większa i cięższa od kamienia z odciskami. Z lewej strony widnieje na niej napis ‘Hr. MERY WIELKOPOLSKA’. Z prawej natomiast możemy przeczytać ‘ROMAN BA. TAUBE’. Pod tymi nazwiskami również widnieją odciski obcasów. A na dole płyty pozostawiono nawet datę 4.09.1898. Kilkadziesiąt metrów poniżej pierwszej płyty znajduje się drugi pamiątkowy kamień. Płyta posiada znacznie mniejsze rozmiary. W górnej części płyty widnieje promieniście wyryta inskrypcja o treści: “Hr. Ad. Potocki”. Poniżej nazwiska widnieje wykuty odcisk pary męskiego obuwia. Jeszcze niżej widać napis: Roku 1846.

Z tego wynika, że podpisy oraz daty na murach, kamieniach i w innych odwiedzonych przez turystów miejscach nie są wymysłem współczesności, ale były praktykowane już dwieście lat temu.

Tagi: , , , ,