Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Jak niedrogo się przemieszczać?

Wpis z dnia 30/10/2009

Każdego roku z lotów po Europie i całym świecie korzystają miliony pasażerów. Przeloty odbywają się zarówno tradycyjnymi liniami lotniczymi, które działają od dziesiątków lat, jak i tanimi liniami, których największa bessa przypada na ostatnie lata.

Jeśli podróżujemy bardzo często warto znać kilka ważnych zasad, które podpowiedzą nam jak w tym gąszczu informacji znaleźć najtańszy lot. Tanie latanie wymaga wszak od nas umiejętności i możliwości dostosowania się do daty wylotu. Zacznijmy od tego, że jeśli masz możliwość, aby przesunąć datę o kilka dni, to masz jednocześnie spore szanse, że kupisz znacznie tańszy bilet. Elastyczne ustawianie daty wylotu to doskonały sposób na niedrogi lot. Wystarczy przyjrzeć się cenom biletów, aby dostrzec, że ceny biletów na loty odbywające się w środku tygodnia bywają o wiele niższe niż te, za które zapłacimy w piątkowe popołudnie.

Podobnie wygląda sprawa z godzinami lotu. Niskie ceny przypadają na loty wczesnoporanne lub późnowieczorne. Kluczem do tańszego biletu jest również wiedza o tym na jakich liniach najtaniej latać oraz możliwość wykorzystywania porównywarek cen. Warto korzystać ze stron przewoźników, na których ustawiamy opcję powiadamiania o tańszych lotach czy promocjach.

W poszukiwaniu taniego biletu należy wykazywać spory refleks. Linie lotnicze bardzo często oferują promocję dosłownie na kilka godzin, po czym sesja zostaje zamknięta a wszystkie bilety wyprzedane. Im wcześniej zarezerwujesz bilet, tym większa szansa, że polecisz taniej. Sama rezerwacja nie jest tu jednak wystarczająca. Należy po rezerwacji dokonać opłaty w jak najkrótszym czasie, bo tylko ona jest gwarancją, że dostaniemy miejsce w samolocie na konkretny lot i za konkretną, wskazaną w promocji cenę.

Ze zrozumiałych względów tanie latanie nie jest przeznaczone dla tych, którzy wybierają się w podróż w samym środku sezonu. Wtedy ceny przelotów są najwyższe z możliwych. Rzadko też mamy okazję znaleźć wolne miejsce w samolocie. Warto więc pomyśleć o wakacjach poza sezonem, wtedy nie tylko zaoszczędzimy na bilecie, ale i na całym wypoczynku. Korzystajmy również z ofert biur podróży, które często wyprzedają pojedyncze miejsca w samolocie – w takiej sytuacji ich cena jest znacznie niższa niż w przypadku biletów zakupionych bezpośrednio u przewoźnika.

Tagi: , , , , , ,