Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Kair – wizytówka Egiptu

Wpis z dnia 31/03/2010

Nil to główna rzeką Egiptu, a Kair (Al – Kahira) to jego stolica. Miasto liczy ponad 16 mln mieszkańców. Swój rozwój i pozycję zawdzięcza położeniu na styku doliny i delty Nilu.

Miasto położone jest na dość wąskiej (ok. 3 km szerokości) równinie, między korytem rzeki a wzgórzami Dżebel el – Mukkattam i otoczone pustyniami – od zachodu przez Pustynię Libijską i od wschodu przez Pustynię Arabską. Całe życie Egiptu koncentruje się w wąskim pasie doliny Nilu (Górny Egipt) i w trójkącie delty Nilu (Dolny Egipt).

Takie położenie stolicy umożliwiło jej kontrolę wymiany handlowej między obiema częściami kraju i pozwoliło na powstanie silnego ośrodka handlu i usług. Początki sięgają ok. 150 r. n.e. Wtedy to wojska rzymskie założyły swój fort, wokół którego szybko zaczęło rozwijać się miasto gęsto osiedlone. Kair w X w. stał się stolicą kalifatu.

Zabytki starożytności, a w szczególności piramidy w Sakkarze, sfinks i piramidy w Gizie, Memfis, meczety: Al – Azhar, Ibn alabastrowy Tuluna Muhammada Alego stanowią wielką atrakcję dla milionów turystów z całego świata odwiedzających co rocznie Kair. Około 30 km na południe od Kairu znajdują się ruiny Memfis, zbudowanej ok. 5000 lat temu pierwszej stolicy Egiptu, zaś na północnym wschodzie od miasta znajdują się ruiny Heliopolis – religijnego centrum Starego Państwa.

Dla turystów o bardzo mocnych nerwach Kair ma dodatkową atrakcję – jest nią Miasto Umarłych. To cmentarz zamieszkały przez ludzi, których przodkowie byli strażnikami grobów bogatych Egipcjan. Łącznie spoczywa tam ponad 3 miliony ludzi i drugie tyle tam mieszka.

Materialne wytwory zebrano też w kilku muzeach miasta, z których najważniejsze to: Muzeum Koptyjskie, Muzeum Sztuki Islamskiej i Muzeum Egipskie. Ale Kair to nie tylko miasto zabytków. W mieście na każdym kroku widać wpływ przeszłości i różnych cywilizacji. Przykładem europejskich pomysłów urbanistycznych jest dzielnica Heliopolis, leżąca w północnej części stolicy, Wieża Kairska z restauracją, kawiarnią i tarasem widokowym na szczycie.

Trudno też wyobrazić sobie Kair bez bazarów. Tłumy turystów to właśnie tam nabywają większość swoich pamiątek z Egiptu. Różnokolorowe, różnojęzyczne bazary Kairu to również dodatkowy, bardzo ciekawy element folklorystyczny tego miasta.

Tagi: , , , ,