Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Kanion Kolorado – największy przełom rzeki na świecie

Wpis z dnia 28/09/2009

Kiedy stajemy przy tym niezwykłym cudzie przyrody pierwsze co ciśnie się na usta to wyrazy zdumienia i niewyobrażalnej bezsilności wobec siły i potęgi natury. Kanion Kolorado i Park Narodowy o tej samej nazwie są jednymi z głównych atrakcji Stanów Zjednoczonych. Całkowita powierzchnia parku wynosi niemal 5 tys. km. kw.

Kanion uznawany jest za jeden z naturalnych cudów świata. Powstawanie tego niezwykłego miejsca datuje się na 17 mln lat temu. W 1979 roku miejsce to zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Od kilku lat turyści odwiedzający kanion mają okazję podziwiać jego potęgę za pomocą jednej z najniezwyklejszych konstrukcji budowlanych na świecie – platformy widokowej Skywalk. Szklany pomost umieszczony jest nad zachodnią częścią Wielkiego Kanionu na wysokości 1219 m nad ziemią. Usytuowanie niezwykłej platformy pozwoliło na nadanie jej nazwy najwyższego balkonu na świecie. Dzięki temu można dziś podziwiać wspaniałą przepaść Kanionu, którą dzieli tylko szklana tafla. Ten niezwykle ciekawy projekt jest również bardzo bezpieczny. Platformę wykonano w Niemczech z bardzo trwałego materiału szklanego, który może unieść 120 osób.

Park Kanionu Kolorado to ogromne bogactwo nie tylko skalnych klifów brzegu rzeki Kolorado, ale również flory i fauny zamieszkującej jego terytorium. Znajduje się tu ponad 335 gatunków ptaków, 89 gatunków ssaków, 47 gatunków gadów i 9 gatunków płazów. W rzece Kolorado żyje aż 17 gatunków ryb. Na terenie Parku znajduje się niemal 2000 gatunków roślin. Największe wrażenie robi tu jednak wspaniały krajobraz, którego głównym elementem stają się czerwone skały i przepastna potęga kanionu rzeki Kolorado.

Tagi: , , , , , ,