Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Kilka słów o Aleksandrii

Wpis z dnia 31/03/2010

Aleksandria, to po Kairze drugie największe miasto, współczesnego Egiptu. Aleksandria leży w północnym Egipcie na mierzei łączącej Morze Śródziemne z przybrzeżnym jeziorem Majrut, w zachodnim krańcu delty Nilu.

W latach 332 – 331 p. n. e. Aleksandrię założył Aleksander Wielki. Szybko stała się największym miastem śródziemnomorskim, ważnym portem handlowym, centrum północnej części Egiptu. Miasto to w starożytności było też ważnym centrum świata hellenistycznego, ośrodkiem nauki i kultury, o czym dobitnie świadczyła Biblioteka Aleksandryjska: swoją sławą i znaczeniem dorównywało Rzymowi. Koniec IV wieku to również koniec świetności Aleksandrii. Została ona zniszczona i straciła na znaczeniu w wyniku zamieszek na tle narodowościowym i religijnym.

Po otwarciu Kanału Sueskiego w 1869 r. Aleksandria na nowo zaczęła odgrywać ważną rolę w tym rejonie świata, bo w jej pobliżu znajdowało się i nadal znajduje się najkrótsze morskie połączenie Morza Śródziemnego z Morzem Czerwonym.

Najstarszą część Aleksandrii stanowią dzielnice Al – Anfuszi, Al – Jumruk, Ras at – Tin; razem jest to nazywane „dzielnica turecka”. Będąc w Aleksandrii warto także zobaczyć fort Kaitbeja, meczet Abu- Al.- Abbas, Pałac Montazah, Muzeum Grecko – Rzymskie, Katakumby, Serapejon.

Natomiast Plac Midan Saad Zaghoul to centrum współczesnej Aleksandrii. Po zwiedzeniu miasta warto odpocząć. W Aleksandrii każdy turysta znajdzie dla siebie miejsce do spania, dostosowane do pojemności jego portfela. Najstarszy hotel to 5. gwiazdkowy Concorde El Salem, ale można znaleźć też tanie hotele, czy schroniska.

Zwiedzanie zabytków oraz nowoczesnego centrum to nie wszystko, co Aleksandria ma do zaoferowania turystom z całego świata. Aleksandria rozciąga się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego i do tego miasta przyciągają podróżnych także piaszczyste plaże i kąpieliska tam się znajdujące.

Interesujące połączenie przeszłości ze współczesnością, różnych kultur i religii, piękna zabytków i wspaniałych plaż czyni z Aleksandrii prawdziwą perłą Morza Śródziemnego.

Tagi: , , , , ,