Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Konin turystycznie ciekawy

Wpis z dnia 16/09/2009

Zanim w miasteczku tym pojawił się przemysł, liczyło ono zaledwie 12 tys. mieszkańców. Jednak przez 7 wieków swojego istnienia Konin posiada niezwykle ciekawą własną historię. Symboliczna data założenia grodu przypada na rok 1293. Pójście drogą historii miasta odkryje przed nami wiele ciekawych miejsc i niezwykłych zabytków. W regionie Konina znajduje się ogromna ilość jezior rynnowych, tak malowniczych że spokojnie mogą rozpocząć konkurencję z mazurskimi.

To wspaniałe 80 tys. dziś miasto położone jest po obu brzegach Warty co dodatkowo wpływa na jego urok. Na lewym brzegu rzeki znajduje się stare miasto, którego historia sięga epoki średniowiecza ze wspaniałym zamkiem królewskim. W miejscu tym zatem odnajdziemy materialne dowody na wspaniałą historię tego miasta.

Przed zabytkowym kościołem św. Bartłomieja (XIV-XVw.) stoi najstarszy w Polsce znak drogowy. Jest to niezwykle wysoki słup piaskowy z 1151 roku, na jego szczycie wykuto w skale informację o odległości z tego miejsca do Kalisza i Kruszwicy. Odległość jak najbardziej zgodna ze stanem faktycznym. Na głównym placu miasta nie znajdziemy tu charakterystycznego dla większości miast polski, ratusza. Wielokroć budynek ten ulegał zniszczeniu a roztropni Prusacy postanowili wznieść go w zupełnie innym miejscu. Powstały zatem budynek ratusza w 1796 roku nie dość, że usytuowany został u zbiegu przecinających się ulic to na dodatek na planie trapezu. Miasto to posiada nie tylko wspaniałe zabytki ale również wielu stąd wyszło znanych i światłych postaci.

W rynku za to stoi dom postaci niezwykłej – Jana Zemełki, zwanego Zemeliuszem, doktora medycyny Uniwersytetu w Padwie, tym samym, na którym studiował Kopernik. Zemeliusz stypendiami naukowymi wspierał młodzież w Konińskiem. Uniwersytetowi Jagiellońskiemu zaś ufundował dwie katedry: botaniki lekarskiej i medycyny. Przy tej okazji dodajmy, że sławnym Koninianinem jest też muzyk, laureat Oscara – Jan A. P. Kaczmarek.

Tagi: , , , , , ,