Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Królewski Wawel

Wpis z dnia 30/04/2010

W Krakowie pierwsze zabudowania pojawiły się na wzgórzu przypuszczalnie około siódmego stulecia. Stworzyli tam drewniany gród, który po wkroczeniu do Krakowa Mieszka I zaczął go przetwarzać z drewnianego w kamienny.
Pierwszą budowlą była katedra świętego Wacława, była ona do tego murowana. Awans do roli centrum krajowego to miasto dostało jednak w jedenastym wieku. A Kazimierz Odnowiciel do Krakowa przeniósł stolicę kraju z miasta o nazwie Gniezno. Później nastąpiło rozbicie dzielnicowe ale ono i tak nie przeszkodziło w dalszym rozwoju Krakowa. W dwunastym wieku zaczęły powstawać wokół Krakowa i Wawelu pierwsze murowane budynki obronne. Budowę zamku oraz jego obwarowań rozpoczęto w wyniku trzynastym, a raczej pod koniec tego wieku. Już od samego początku to wzgórze było nie do końca dostępnym miejscem, głównie ze względu położenia. Dopiero w czternastym wieku powstał piękny zamek gotycki który urzeka do dnia dzisiejszego. Do wieku szesnastego to miejsce było centrum kulturowym, to tam spotykali się najwybitniejsi ze świata. Jednak pod koniec tego wieku zaczęło się źle dziać na Wawelu.
Wtedy też stolicę naszego kraju przeniesiono do Warszawy. Po wojnie jednak trzeba było odrestaurować jednak cały zamek, a wzgórze Wawel zyskało nowy wygląd. Jednak największe przekształcenia miały miejsce w wieku szesnastym.
Obecnie można pojechać na Wawel i go zwiedzić, bilety wstępu kosztują od kilku do kilkunastu złotych w zależności od ilości zwiedzanych miejsc. Warto zarezerwować wcześniej bilety, niektóre dni są bowiem wyłączone ze zwiedzania.

Tagi: , , , , ,