Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Luwr – muzeum sztuki

Wpis z dnia 29/12/2009

Jednym z największych i z najstarszych muzeów na świecie jest Luwr. Jest to tak naprawdę dany pałac królewski, który znajduje się w Paryżu. Obecnie mieści się w nim muzeum sztuki.

Dokładne położenie Luwru to centrum Paryża, pomiędzy ulicą Rivioli i ogrodami Tuilerie, a prawym brzegiem Sekwany, a kościołem Saint Germain. W Luwrze państwo gromadzi bardzo bogate zbiory sztuki francuskiej i światowej. Niegdyś Luwr był zamkiem warownym, dopiero później Karol V Mądry uczynił z zamku budowlę renesansową a dokładniej pałac.

Przytoczmy trochę historii tego zacnego muzeum. 10 sierpnia 1793 roku po raz pierwszy muzeum udostępniono dla zwiedzających. W 1798 roku zbiory zostają powiększone o zasoby Watykańskie i republiki Weneckiej. Kolejna karta historii to zmiana nazwy na Musee Napoleon w 1803 roku. W 1988 roku a dokładniej 15-tego października następuje otwarcie nowego wejścia na dziedzińcu głównym, które przykrywa Piramida Luwru. Muzeum Luwr jest naprawdę warte odwiedzenia i zobaczenia, można tam zobaczyć wiele zabytków, o których słyszymy tylko z książek i filmów.

Tagi: , , , ,