Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Mało znany Płock

Wpis z dnia 27/02/2010

Płock to miasto położone na Pojezierzu Dobrzyńskim, nad Wisłą, w województwie Mazowieckim. Jest bardzo bogate w zabytki, których pozazdrościć mogłoby niejedno miasto naszego kraju. Pochwalić się może między innymi: Bazyliką Katedralną Najświętszej Maryi Panny, najstarszą szkołą w Polsce, Katedrą Mariawicką, Małą Synagogą, Muzeum św. Faustyny i wieloma innymi obiektami.

Silnie rozwinięty przemysł sprawił, że miasto stoi dziś na szczycie najbardziej rozwiniętych w tej dziedzinie. Silnie rozwinęła się branża paliwowa, budowlana oraz gazowa. Płock to także wielobarwność społeczna. Zamieszkuje tu ludność o wielorakiej kulturze, o różnych wyznaniach (różne odłamy chrześcijan, judaiści, protestanci, prawosławni…), o czym świadczy bogactwo architektury sakralnej w mieście.

Miasto posiada prawa powiatowe, jest siedzibą wielu instytucji rangi państwowej. Silnie rozwinięta jest również kultura. Płock słynie z wielu teatrów. Najsłynniejszy to Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego, który jako instytucja jest uznawany za najstarszy. Miasto stale się rozwija i rozbudowuje, niedawno powstał amfiteatr a wskaźniki statystyczne określają, że mieszkańców stale przybywa.

Tagi: , , , , , ,