Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Monte Cassino

Wpis z dnia 30/04/2010

Bitwa pod Monte Cassino była ogólnie rzecz biorąc serią bitew. Miały one miejsce w roku 1944 niedaleko klasztoru o nazwie Monte Cassino, stąd też wzięła się sama nazwa bitwy. Toczyła się ona pomiędzy wojskami alianckimi a Wermachtem. Po wsparciu sojusznika na nowym froncie wojska III Rzeszy rozpoczęły okupację Włoch.
Wzgórze Monte Cassino było aż tak strategicznym miejscem, że Niemcy zaczęli budować na nim pas umocnień. Ten pas stworzony na tym i na innych wzniesieniach nazwali linią Gustawa. Dzięki temu wojska sprzymierzone nie zdobyły tego wzgórza. A były to próby podejmowane aż kilkakrotnie, i za każdym razem nie uzyskiwali oni przeto żadnego efektu. Nawet nie szło ominąć tego wzgórza, a droga do Rzymu była nadal zamknięta. Przez to że nie osiągnęli oni wyznaczonego celu postanowili ani nie uzyskali żadnych rezultatów. Nie powiodło się również otoczenie wojsk niemieckich, przez to dowództwo alianckie postanowiło rozpocząć ponowne ataki na wzgórze Monte Cassino. Po trzech fazach ataki i tak nadal kończyły się fiaskiem, dopiero przy czwartym podejściu zakończyły się one powodzeniem.
W tym ostatnim zwycięskim starciu główną siłą atakującą była polska brygada. Nieprzyjaciele mimo podjętego kontrataku nie zdołali się obronić. Dzięki temu natarciu zdobyte zostały w większości ważniejsze i bardziej newralgiczne punkty. Dla polskich żołnierzy te walki okazały się bardzo krwawe i ponieśliśmy w ich trakcie ogromne straty. Nie na darmo śpiewamy teraz „ czerwone maki na Monte Cassino…”, mimo iż ówczesne władze chciały pomniejszyć ich zasługi.

Tagi: , , , , ,