Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie

Wpis z dnia 30/04/2010

Pozytywizm jest kierunkiem myślowym, który został zapoczątkowany w XIX wieku. Podkreśla on znaczenie wiedzy empirycznej, tym samym odrzucając wszelką metafizykę.
Gołotczyzna to wieś położona w województwie mazowieckim. Wieś ta jest swoistym ośrodkiem kulturalno – oświatowym. Znajduje się tam również muzeum pozytywizmu, w którym są wystawione różne ekspozycje. Odwiedzenie tego miejsca pozwoli nam na lepsze poznanie ogromu działań społecznych tej epoki. Znajduje się ono w dworku, który dodatkowo jest otoczony przez piękny park.
Wchodząc do środka możemy obejrzeć ekspozycje rzeczy osobistych właścicieli majątku i pamiątki po pisarzu. Ściany są tutaj przyozdobione przez szlacheckie portrety które tworzą doskonałą kolekcję. Tą chętnie oglądaną kolekcję tworzą portrety dostojników dworskich, ale i dzieci. Ten polski zabytek kryjący pewną spuściznę epoki jest doskonałym miejscem zliczanym do miejsc ciekawych. Stanowi to pewną wartość kulturową naszego kraju ,o czym należy również pamiętać.
O atmosferze tego miejsca decyduje jego przeszłość, a mianowicie to że był to dom gdzie żył i tworzył Aleksander Świętochowski. To użytkowane przez niego wnętrza do dnia dzisiejszego zdobią ściany tego budynku, jak i wystrój jaki jest w gabinecie czy jadalni jest również pozostałością z tamtej epoki. Miejsce to nie tylko słynie z kolekcji obrazów, ale i z posiadanych pamiątek po szkołach rolniczych. Dzięki temu w pobliskich budynkach możemy również obejrzeć maszyny i pojazdy rolnicze, a wszystko to z początku XX wieku.

Tagi: , , ,