Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Nad brzegiem Morskiego Oka

Wpis z dnia 27/02/2010

Morskie Oko to wizytówka zakopiańskich szlaków, symbol Tatr. To jezioro epoki polodowcowej, jego głębokość może sięgać nawet do 55 metrów. Dawniejsza jego nazwa to „Rybie Jezioro”, jest to akwen bogaty w ryby co dla Tatr stanowi spory ewenement.

Legendy góralskie zmieniły takie postrzeganie obiektu. Przypowieść głosi, że pewien obieżyświat podróżując i żeglując uległ wypadkowi na morzu i stracił całe bogactwo gromadzone przez całe życie. Cudem ocalawszy szukał wszędzie magicznej skrzynki, w której ukryte było całe bogactwo i dorobek jego życia. Szukał wszędzie, zwiedził wiele zakątków, ale zgubę znalazł dopiero w polskich górach, zatopioną w Morskim Oku. Teraz już wiemy dlaczego Morskie Oko nazywane jest syntezą morza i jeziora. Najłatwiej dotrzeć w to niezwykle urodziwe miejsce Drogą Oswalda Balzera. Nieopodal jeziora dostrzec możemy schronisko, które wiekowo przewyższa inne tatrzańskie schroniska i dziś znajduje się już na liście zabytków.

Właśnie to miejsce stanowi trzon początkowy wędrówek na Rysy lub Szpiglasową Przełęcz. Najpiękniej jest tam o bladym świcie. Mimo skarg służb porządkowych na zaśmiecanie przez turystów okolic jeziora, miejsce to będzie jeszcze długo obiektem ich zainteresowań.

Tagi: , ,