Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Niecodzienna Padwa

Wpis z dnia 31/01/2010

Leżąca w północnych Włoszech Padwa, jedno z najstarszych włoskich miast, słynie z licznych wspaniałych zabytków, które świadczą o bogatej historii Północnych Włoszech leży miasto znane w czasach antycznych, jako Patavium – Padwa, stolica noszącej tę samą nazwę prowincji, wchodzącej w skład regionu Wenecja Euganejska.

Od udekorowanego białymi figurami Prato delIa ValIe droga w kierunku dzielnicy staromiejskiej wiedzie przez wąskie kamienne mosty i brukowane uliczki, obok sklepów oferujących eleganckie kreacje, ale i warsztatów rzemieślniczych, w których nadal pracuje się tradycyjnymi metodami. Oprócz potężnej bazyliki św. Antoniego podziwiać można pełne przepychu kamienice mieszczańskie, place, kościoły i aleje, w których wciąż czuje się powiew dawnych wieków. Do dziś opowiada się tu historię genialnego zegarmistrza, który zbudował zegar umieszczony w Torre Orologico. Równie niewdzięczni, co okrutni patrycjusze padewscy skazali nieszczęśnika na śmierć, aby jego dzieło pozostało jedynym w swoim rodzaju. Przed egzekucją zegarmistrz wyprosił sobie jednak łaskę dokonania ostatniej poprawki. Gdy wszedł na górę, pokręcił tajemniczą śrubką, a zegar nigdy więcej nie wybił już godziny.

Jeśli nawet wśród wspaniałych renesansowych budowli ulec można pewnemu rozmarzeniu, to przecież w niczym nie zmienia to faktu, że Padwa jest wielkim ośrodkiem przemysłowym, gdzie wytwarza się maszyny, części samochodowe, meble i produkuje artykuły spożywcze.

Wśród miłośników pielgrzymek Padwa cieszy się zasłużoną renomą. To tu, bowiem znajduje się grób św. Antoniego Padewskiego. Ów mnich portugalski, kanonizowany przez papieża Grzegorza IX już rok po śmierci, został pochowany w najsłynniejszym kościele miasta, romańsko-gotyckiej bazylice św. Antoniego.

Tagi: , ,