Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Nieokiełznana przyroda Islandii

Wpis z dnia 31/01/2010

Islandczycy żyjący najdalej na północnym-zachodzie Europy mają do czynienia z nieokiełznaną naturą, ale umieją sobie z nią doskonale radzić.

W 1973 roku na wyspach Vestmannaeyjar, położonych u południowych wybrzeży Islandii, wybuchł wulkan Helgafell. W niebo strzelały wtedy fontanny lawy, a w powietrzu unosił się gryzący dym – nie wywołało to jednak najmniejszej paniki. Ewakuacja w porcie Heimaey przebiegała planowo i spokojnie. Islandczycy od stuleci przywykli bowiem do takich katastrof żywiołowych. Nie musiało minąć wiele czasu, aby powrócili do swych domostw. Gorące podłoże Islandii jest dla jej mieszkańców raczej błogosławieństwem niż przekleństwem. 100 kilometrów na wschód od stolicy państwa, Rejkiawiku, tryskają w górę gorące źródła Gullfoss. Ich energię wykorzystuje się do ogrzewania szklarni i basenów. W licznych cieplicach można zażywać wspaniałych kąpieli nawet przy temperaturach powietrza rzędu O°c. N a południowym wschodzie wyspy wznosi się największy w Europie, majestatyczny lodowiec Vatnajokull.

Pokrywa lodu osiąga tu 1 000 metrów grubości. N a jego obrzeżach rozciągają się szerokie pustynie morenowe, okresowo przecinane rwącymi rzekami. Ziemia nie nadaje się do uprawy, dlatego Islandczycy poświęcili się rybołówstwu i hodowli owiec. W Islandii warto na pewno zobaczyć : Rejkiawik (Muzeum Narodowe), ‘Thingvellir (miejsce założenia w X w. parlamentu islandzkiego – wiecu starszyzny męskiej Althing, park narodowy), Gullfoss (gejzery, wodospad o wys. 37 m), Hvalfjordur (fiord wielorybników, przetwórstwo tranu), Hekla (znany wulkan), Park Narodowy Skaftafell.

Tagi: , , , ,