Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Niesamowita Bolonia

Wpis z dnia 31/01/2010

Na Piazza Maggiore i w jego pobliżu grupuje się większość najsłynniejszych zabytków Bolonii, a słynna fontanna Neptuna ze wspaniałymi figurami Giambologni na sąsiednim Piazza del Nettuno to ulubione miejsce spotkań bolończyków. Wychodząca z placu via dell’lndipcndenza, pełna eleganckich sklepów) prowadzi do bolońskiego dworca kolejowego), gdzie w sierpniu 1980 roku w zamachu terrorystycznym zginęło 85 osób.

Bolonia to dynamiczny ośrodek gospodarczy prowincji Emilia-Romania. Włosi opatrują ją też często przydomkami: “czerwona”, “uczona” i “tłusta”. Nawet, jeżeli niektórych bolończyków razi to ostatnie określenie, nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie trzy są równie krótkie, co trafne: “czerwona” odnosi się do budowli z cegły i krytych czerwoną dachówką domów, a także do lewicowego nastawienia politycznego mieszkańców; „uczona” – do jednego z najstarszych na świecie i cieszącego się wielką renomą uniwersytetu; “tłusta” nawiązuje do lokalnej kuchni, uważanej przez wielu za najlepszą we Włoszech, i opływających od wieków w dostatki mieszkańców.

Urbanistom z Bolonii udała się niełatwa sztuka zapewnienia miastu odpowiedniej przestrzeni dla dynamicznego rozwoju gospodarczego, przy równoczesnym zachowaniu uroku zabytkowej dzielnicy staromiejskiej ze wspaniałymi budowlami z okresu średniowiecza, renesansu i baroku. Spacerując po stolicy Emilii-Romanii, można zachwycać się nastrojowymi, krętymi zaułkami, ciepłym kolorytem kamienic, a także zaglądać do eleganckich butików i urokliwych kawiarenek. Łączna długość staromiejskich podcieni arkadowych, chroniących przed upałem i deszczem przekracza ponoć 40 kilometrów.

Tagi: , , ,