Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Niesamowite Pieniny

Wpis z dnia 30/04/2010

Na granicy południowej Polski i północnej Słowacji leży pasmo górskie Pieniny. Te góry posiadają korzystny klimat a z racji tego że zachmurzenie dzięki niemu praktycznie nie występuje jest sprzyjający na górskie wędrówki. Zimą i jesienią mgły, które zalegają na zboczach tworzą cudowne krajobrazy, które są w pewien sposób magiczne.
Te góry więc mogą się poszczycić dużą atrakcyjnością krajobrazową, ale jedną z głównych cech ich jest bardzo zróżnicowana szata graficzna. Dzięki wapiennemu podłożu i występowaniu specyficznego klimatu oraz stromość stoków, uniemożliwia porost lasów. Dzięki temu w wyższych partiach gór doskonale widoczne są wapienne skałki które dzięki niskiej roślinności krzaczastej tworzą charakterystyczny krajobraz. Ale Pieniny są również siedliskiem blisko połowy gatunków zwierząt jakie występują w Polsce. Wszystko dlatego że posiadają one szalenie zróżnicowane piętra roślinne i wiele gatunków znajduje tam schronienie.
Pieniny dzięki swoim walorom są doceniane przez wszystkich miłośników górskich wędrówek. Jest to nie tylko ciekawy obszar ale i ceniony, przez co w środkowej części tych gór został założony Pieniński Park Narodowy. Do tego na terenie tych gór znajduje się kilka rezerwatów przyrody. Jest to jeden z najatrakcyjniejszych regionów w Polsce. Zwłaszcza środkowa część Pienin jest szczególnie atrakcyjna dla odwiedzających ten region kraju. Do tego jest to region bardzo uatrakcyjniony takimi usługami, jak spływ Dunajcem na tratwach. To również przyciąga sporą część turystów lubiących bardziej ekstremalne spędzanie czasu.

Tagi: , , ,