Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Nieznana i egzotyczna Indonezja

Wpis z dnia 30/11/2010

Nawet jeśli nie każdemu z nas uda się wyjechać do Indonezji, to jednak warto poszerzyć swoje wiadomości z zakresu tego pięknego kraju.

Indonezja to typowy kraj wyspiarski, w którego skład wchodzi ok. 13.700 wysp i wysepek znajdujących się na Oceanie Indyjskim i Oceanie Spokojnym. To właśnie one tworzą największy na świecie archipelag, zwany Archipelagiem Malajskim. Do najważniejszych wysp z całą pewnością można zaliczyć Sumatrę, Borneo, Celebes, Jawę czy Bali.

Nieodłącznym elementem tutejszego krajobrazu są wulkany. Ich strome zbocza schodzą wprost do jednego z oceanów. Ich średnia wysokość osiąga 3000 m n.p.m., przy czym najwyższym szczytem jest Jaya – 5030 m n.p.m. Mało kto wie, że Indonezja jest zaliczana do regionów o największej aktywności wulkanicznej i sejsmicznej na świecie. Wynika to przede wszystkim z jej położenia na styku płyt Euroazji i Indoaustralii. Poza tym trzeba pamiętać, że istnieje tu ponad 400 wulkanów, z czego ok. 100 jest ciągle aktywnych. Najczęściej odzywają się: Gamkunoro, Kerinci, Semeru, Merapi, Slamet, Raung i Tannger na Jawie. Niezwykle regularnie przypomina o sobie również wulkan Krakatau położony w Cieśninie Sundajskiej.

Myliłby się jednak każdy kto uważa, że Indonezja to jedynie wyspy i wulkany. To także – a może przede wszystkim – bogata kultura, która dawniej podlegała wpływom indyjskim, chińskim i muzułmańskim. Na koniec tutejsza kultura uległa wpływom europejskim, a zwłaszcza holenderskim. Dzięki temu doszło do swoistego przemieszania kultur, języków i styli, które obecnie wyróżniają się ogromnym bogactwem. Naprawdę warto jest to wszystko zobaczyć na własne oczy!

Tagi: , , , , ,