Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Nieznany Mińsk

Wpis z dnia 06/09/2009

Jednym z miast w Europie, które miało za sobą bardzo wiele różnych przejść historycznych jest Mińsk. Właśnie on bowiem był zaliczany do bardzo różnych państw, a obecnie jest stolicą niepodległej Białorusi. W zapiskach historycznych pojawił on się po raz pierwszy w 1067 roku – wtedy to właśnie miała miejsce bitwa na rzece Niemidze. Najgorszym w jego historii rokiem dla tego miasta z pewnością był 1708. Wtedy to właśnie na rozkaz Piotra I miasto niemal całkowicie zostało spalone przez Rosjan.

Mimo wielu zawirowań historycznych miasto te jest pełne zabytków i miejsc godnych uwagi każdego turysty. Z pewnością zabytkiem, który powinniśmy odwiedzić w pierwszej kolejności jest Archikatedra pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Została ona wybudowana w 1710 roku. Na początku była klasztorem przy zakonie Jezuitów. Kościół ten bardzo ucierpiał w 1797 roku podczas pożaru, ale bardzo szybko został zrekonstruowany. Następnie w 1869 roku, zlikwidowano biskupstwo w Mińsku i kościół został zdegradowany jedynie do roli parafii. Dopiero w 1917 roku w tym mieście powstała z powrotem diecezja, a na jej czele stanął Zygmunt Łoziński. Kiedy nastał rok 1934 władze postanowiły o zamknięciu katedry. Wtedy została w niej dokonana gruntowna przebudowa, po której swoją siedzibę znalazł klub sportowy „Spartak”. Bardzo długo była ona siedzibą tego towarzystwa sportowego, a dopiero 15 grudnia 1993 roku została całkowicie oddana do korzystania katolikom. W październiku 1997 roku, katedra została ponownie poświęcona. W międzyczasie budynek przez władze został wpisany na listę dziedzictwa Białorusi. Kolejnym budynkiem, który powinien zostać zwiedzony przez każdego turystę jest z pewnością Dom Rządowy Republiki Białoruś. Jest to budynek wzniesiony w latach 1930 – 1934. Właśnie po to, aby mógł on powstać zostało wyburzonych kilkanaście budynków, w tej okolicy. Ciekawostką jest fakt, że właśnie ten budynek został zaminowany przez Niemców w 1944 roku, kiedy wycofywali sie oni z tego kraju. A szczęście dla wszystkich nie doszło do jego wysadzenia. Po odzyskaniu przez Białoruś niepodległości budynek ten stał się siedzibą władz tego kraju.

Będąc w tym mieście z pewnością nie powinniśmy ominąć szczególnego cmentarza, który znajduje się w tym mieście. Cmentarz kawaleryjski w Mińsku jest szczególnym miejscem zarówno dla Białorusinów, jak również Polaków. Powstał on już w XVII wieku. Prowadzi do niego bardzo bogato zdobiona aleja, przedstawiająca bardzo różne wydarzenia historyczne. Wewnątrz tego cmentarza znajduje się kościół pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego. W jego wnętrzu został pochowany Jan Damel, który był malarzem, grafikiem, ale również wykładowcą Uniwersytetu Wileńskiego.

Tagi: , , , ,