Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

O Chorwacji słów kilka…

Wpis z dnia 24/08/2009

Jednym z najmodniejszych krajów na spędzenie urlopu stała się Chorwacja. Jeszcze 20 – 30 lat temu kojarzyła się z wyjazdami pracowniczymi lub PRL – owskimi „wakacjami pod gruszą”. Następnie nękała ją wojna domowa, która skutecznie zniechęcała podróżnych. Obecnie wielu turystów poznaje od nowa ten niezwykły i bardzo ładny kraj.

Dla przeciętnego urlopowicza Chorwacja przybiera dwie twarze. Jedna z nich związana jest z tutejszą przyrodą i ukształtowaniem powierzchni, natomiast druga wiąże się z niesamowitymi zabytkami, ruinami zamków i wrakami dawnych statków. Osobną kwestią jest chorwacka kuchnia, czerpiąca garściami zarówno z kuchni śródziemnomorskiej, jak i kontynentalnej. Widać więc, że mieszają się tutaj rozmaite style i wpływy. Dzięki tej różnorodności turyści mogą skosztować tradycyjnych wyrobów, jak i nowinek kulinarnych, podpatrzonych w sąsiednich państwach.

Chorwacja słynie z lawendy oraz wyśmienitego wina. Winiarnie spotkamy niemal na każdym kroku. Nic dziwnego, wszak panują tu idealne warunki do uprawy winorośli. Chorwackie wina pija się przede wszystkim do posiłków. Na wyspach oraz w południowej części kraju dominuje bewanda, czyli ciężkie czerwone wino przemieszane z wodą, natomiast na północnym – zachodzie podaje się gemiszt. To ostatnie jest wytrawnym, aromatycznym winem, do którego dolewa się nieco wody mineralnej.

Tagi: , , , , , , ,