Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Ochrona przed chorobami tropikalnymi

Wpis z dnia 25/08/2009

Chociaż wakacje dobiegają do końca, to jednak istnieje spora grupa osób, które dopiero wybierają się na urlop. Większość z nich opuści nasze chłodne i jesienne strony, aby po kilku godzinach lotu wylądować w kraju o znacznie cieplejszym klimacie. Do takiego urlopu trzeba się jednak odpowiednio przygotować.

Jedną z istotniejszych rzeczy jest ustrzeżenie się tropikalnych, niebezpiecznych chorób. W tym celu warto udać się do lekarza i zapytać o szczepionki ochronne. Przykładowo turyści wybierający się do państw Afryki i Ameryki Południowej powinni obowiązkowo zaszczepić się przeciwko żółtej febrze. Trzeba to jednak zrobić odpowiednio wcześnie, gdyż szczepionka zaczyna działać dopiero po 10 dniach.

Warto również zabezpieczyć się przed żółtaczką pokarmową (WZW typu A) i wszczepienną (WZW typu B). W tych przypadkach stosuje się trzy dawki szczepionki skojarzonej. Przyjmuje się je w sporych odstępach czasu: drugą dawkę przyjmuje się miesiąc po pierwszej, zaś trzecią aż pięć miesięcy po drugiej. Dobra wiadomość jest jednak taka, że odporność uzyskuje się 28 dni po pierwszym szczepieniu.

Oczywiście jest to lista niepełna. Rodzaje obowiązkowych szczepionek uzależnione są od konkretnego kraju, do którego się wybieramy. Bliższych szczegółów można się dowiedzieć w stacji sanitarno – epidemiologicznej znajdującej się na terenie całego kraju.

Tagi: , , , , , , ,