Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Odpoczynek nad Zalewem Zegrzyńskim

Wpis z dnia 30/04/2010

W Kotlinie Warszawskiej na rzece Narwi znajduje się zbiornik retencyjny. Jest to sztuczne jezioro zaporowe, które powstało w wyniku zatamowania wód rzeki. Dzięki temu powstał Zalew Zegrzyński, który posiada dosyć spore gabaryty: jest długi na blisko czterdzieści jeden kilometrów i szeroki na trzy i pół kilometra. Jednakowo nie należy to jezioro do głębokich ponieważ maksymalnie osiąga ono głębokość siedmiu metrów.
Zapora, dzięki której powstał ten zbiornik, mieści się w Dębie. Do tego została tam zbudowana elektrownia wodna. Dzięki temu zbiornikowi uregulowała się i to znacznie gospodarka wodna w tym regionie, jak i znacznie zostały unormowane kwestie dotyczące powodzi i wylewów okresowych. Lasy sosnowe otaczają ten zbiornik, co tworzy dosyć specyficzny klimat. Z powodzeniem również zobaczymy tutaj mewy, rybitwy, łabędzie i kaczki, ponieważ mają one tutaj swoją siedzibę. Jest to więc swoista atrakcja osób żyjących w mieście. Dodatkowo jezioro to jest wykorzystywane jako zbiornik retencyjny, który może być wykorzystywany przy pożarach. Do tego jest to zbiornik rolniczy, energetyczny oraz rekreacyjny, a to dlatego że jest on wykorzystywany jako zbiornik do żeglugi. Dzięki temu ostatniemu wykorzystaniu ten sztuczny zalew staje się swego rodzaju atrakcją turystyczną.
Odpoczynek nad Zalewem Zegrzyńskim staje się rzeczą niecodzienną i wyczekiwaną, tym samym pożądaną. Ponieważ dzięki temu ,że infrastruktura jest coraz bardziej dostosowana do żeglugi po wodach tego jeziora, to przyciąga to wiele osób.

Tagi: , , , , ,