Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Odwiedzamy Zakopane

Wpis z dnia 25/08/2009

Zwykło się uważać, że Zakopane jest zimową stolicą Polski. Wszyscy ci, którzy tak twierdzą mają niewątpliwie sporo racji, aczkolwiek zapominają o tym, że i latem miasto przeżywa oblężenie turystów. Z szacunków wynika, że co roku Zakopane odwiedza od 2 do 3 milionów podróżnych z różnych krajów.

Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1578 roku, kiedy to król Stefan Batory nadał Zakopanemu przywilej osadniczy. Został on zatwierdzony blisko sto lat później przez króla Michała Wiśniowieckiego. Przez kolejne wieki miejscowość nie cieszyła się nadmierną sympatią turystów. Uległo to zmianie dopiero w II połowie XIX wieku, kiedy właściwości klimatyczne Zakopanego starał się rozsławić Tytus Chałubiński. Później z pomocą przyszedł mu Władysław Zamoyski, który wykupił część miejscowości i na tym terenie stworzył podwaliny obecnego Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Obecnie Zakopane cieszy się nieustannym zainteresowaniem turystów, chociażby z racji tego, że jest najwyżej położonym miastem w Polsce. W dodatku znajduje się tu wiele śladów po wybitnych artystach, pisarzach i poetach. Wystarczy wspomnieć o Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Jana Kasprowicza, willi Karola Szymanowskiego czy też galerii Władysława Hasiora. Ponadto Zakopane znane jest z Krupówek, oscypków, skoków narciarskich oraz Giewontu i Gubałówki – szczytów majestatycznie wznoszących się nad miastem.

Tagi: , , , , , , , , , ,