Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Opinogórski romantyzm

Wpis z dnia 25/08/2009

Opinogóra to niewielka miejscowość w północno – wschodniej części województwa mazowieckiego. Jej największym atutem jest uroczy pałacyk, który w prezencie ślubnym otrzymał wieszcz Zygmunt Krasiński, autor m.in. „Nie-boskiej komedii”.

Pierwszą budowlę postawił tu książę mazowiecki Bolesław IV, który w I połowie XV wieku wybudował w Opinogórze zameczek myśliwski. Przetrwał on do momentu, kiedy to król Jan Kazimierz przekazał tutejsze ziemie podskarbiemu wielkiemu koronnemu Janowi Kazimierzowi Krasińskiemu. Stało się to w 1659 roku i aż do 1945 roku Opinogóra znajdowała się w rękach rodziny Krasińskich.

W 1843 roku ojciec Zygmunta, Wincenty Krasiński, wybudował tu niewielki pałac neogotycki, który następnie podarował swojemu synowi z okazji ślubu z malarką Elizą Branicką. Niestety, to nie ona była największą miłością poety i to nie ona odcisnęła piętno na jego twórczości. Wybranką serca była wszak Delfina Potocka, która podarowała ukochanemu kamienną ławeczkę parkową z wiele mówiącym napisem: „Niech pamięć moja będzie ci zawsze miła”. Wśród turystów odwiedzających opinogórskie Muzeum Romantyzmu krąży przesąd, jakoby ludzie, którzy wspólnie usiądą na tej ławeczce natychmiast się w sobie zakochiwali… Wierzyć? Nie wierzyć? Spróbować warto…

Tagi: , , , , , , ,