Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Paryska wieża Eiffla

Wpis z dnia 21/09/2009

Większość krajów ma coś charakterystycznego – jakiś obiekt, obyczaj bądź cokolwiek czego nazwa bezpośrednio wskazuje na dany kraj. Jednym z takich najbardziej znanych obiektów nie tylko w Europie, ale i na świecie jest Wieża Eiffla. Każdy kto słyszy jej nazwę od razu myślami przenosi się do Paryża – czyli stolicy Francji.

Obecnie jest ona najwyższą konstrukcją budowlaną w Paryżu i piątą co do wielkości w całej Francji. Została ona stworzona przez Gustawa Eiffela w 1889 roku na światową wystawę. Miała ona obrazować poziom ówczesnej wiedzy i możliwości architektonicznych. Pierwotnie miała ona zostać rozebrana po dwudziestu latach. Jednak tak się nie stało, nie chciał się zgodzić na to sam jej twórca. W tym celu umieścił w niej laboratoria, między innymi aerodynamiczne i meteorologiczne, które były wykorzystywane do celów naukowych. Wszystkie te działania miały uchronić ją przed rozbiórką. Nie mniej jednak dopiero umieszczenie na jej szczycie telegrafu ostatecznie przesądziło o tym, że możemy ją podziwiać, aż do dzisiaj.

Wieża Eiffla jest jedną z najchętniej odwiedzanych budowli na świecie. Szacuje się, że od momentu udostępnienia jej dla turystów do chwili obecnej została ona już odwiedzona przez przeszło dwieście milionów ludzi.

Tagi: , , ,