Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Piękno Brukseli

Wpis z dnia 31/01/2010

Wszyscy turyści, oglądając rynek w Brukseli, zadają sobie pytanie: który z domów na Grand Place ma najpiękniejszą fasadę? Brukselski Grand Place bywa wszak nazywany Salonem Belgii. Gotyckie, renesansowe i barokowe fasady domów najpiękniej prezentują się w złotym blasku zachodzącego słońca. Aż trudno uwierzyć, że w X wieku unosiły się tu bagienne opary. W niedługim czasie błota jednak osuszono, a wokół nowopowstałych glinianych i drewnianych chat spotykali się okoliczni chłopi i rzemieślnicy.

Miasto rozwijało się szybko. Już w XII wieku zaczęło się bogacić, produkując płótna, które znalazły wielu nabywców, a Jnieszkańcy opływali W dostatki. Jednocześnie zadbano też o dobry wygląd metropolii – na początku XV wieku powstał wspaniały rynek, a ratusz z wysoką dzwonnicą jest jedną z najpiękniejszych na świecie budowli gotyckich. Wokół ratusza wybudowano siedziby cechów rzemieślniczych, które do dziś rywalizują ze sobą urodą. Rynek, czyli Grand Place, to zrekonstruowana perła dawnej świetności. Swego czasu francuski król, Ludwik XIv, kazał go zniszczyć, gdy Belgowie stanęli po stronie przeciwnika Francji. Mieszkańcy Brukseli odbudowali go jednak w jeszcze wspanialszym kształcie.

Będąc w Brukseli na pewno warto rzucić okiem na takie zabytki jak: Grand Place (ratusz, rezydencja króla), figura Manneken-Pis, flot Sacre, Katedra św. Michała, Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych, Pałac Sprawiedliwości, park Laeken (rezydencja królewska), Atomium, Waterloo. Z pewnością wycieczka w to piękne miejsce przyniesie dużo miłych i nie zapomnianych chwil.

Tagi: , , ,