Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Podstawowe wiadomości o Egipcie

Wpis z dnia 31/03/2010

Arabska Republika Egiptu, bo tak brzmi pełna nazwa, leży pomiędzy północno – wschodnią Afryką, Azją, Morzem Śródziemnym i Czerwonym, Libią, Izraelem i Strefą Gazy. To kraj o urozmaiconej rzeźbie terenu, w którym połowę jego granic stanowią wybrzeża Morza Śródziemnego i Czerwonego.
Nadmorskie wybrzeża sąsiadują z pustyniami kamienistymi, żwirowymi i solniskami. W południowej i wschodniej części kraju występują góry. Państwo przecina najdłuższa rzeka świata – Nil.

Klimat zmienia się pasowo z północy na południe. U wybrzeży Morza Śródziemnego mamy do czynienia z klimatem podzwrotnikowym, a na pozostałej części ze zwrotnikowym. Temperatury są zróżnicowane – w styczniu wynoszą od 9 do 19 stopni Celsjusza, a latem dochodzą nawet do 49 st. Klimatyczną ciekawostką jest wiosenny, bardzo silny i gorący wiatr (tzw. chamsin), wywołujący burze pyłowe.

Egipt zamieszkuje w większości ludność arabska, niekiedy z domieszką krwi greckiej, rzymskiej i żydowskiej. Tereny pustynne zajęli Berberowie, a Koptów uważa się za bezpośrednich potomków starożytnych egipcjan.
Jednostką monetarną jest funt egipski, ustrój to republika, a stolicą jest Kair. W Egipcie mówi się po arabsku lub w językach nubijskich. Dominująca religia to islam.

Tagi: , , , , , , ,