Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Polska pustynia

Wpis z dnia 23/09/2009

Zazwyczaj kiedy słyszymy o pustyni od razu na myśl przychodzi nam daleka Afryka ze swoją Saharą. Mało jednak kto wie, że również w naszym kraju znajduje się pustynia. Co prawda jest ona znacznie mniejsza, ale mimo tego i tak przyciąga uwagę naukowców i turystów.

Pustynia Błędowska leży na pograniczu Wyżyny Śląskiej oraz Wyżyny Olkuskiej. Jej powierzchnia to około 33 kilometry kwadratowe (długość to około 10 km, a średnia szerokość około 4 kilometrów). Co ciekawe przez tą pustynię ze wschodu na zachód płynie rzeka Czarna Przemsza. Warto dodać, że cały jej teren objęty jest programem proekologicznym Natura 2000. Od wielu lat znaczna część pustyni wykorzystywana jest jako poligon, nie mniej jednak są tam również różne szlaki piesze i konne. Najbardziej znanym jest szlak żółty (pustynny), który prowadzi od Błędowa do gminnej miejscowości klucze. Ten sam szlak jest również pomarańczowym szlakiem jeździeckim.

Niestety obecnie nasza jedyna krajowa pustynia zanika. Cały czas zarastana jest ona przez sucholubne drzewa i krzaki. Dawniej można było na niej zaobserwować nawet zjawisko fatamorgany, obecnie już jednak ono nie występuje. Mimo tego jest ona bardzo ceniona i chętnie odwiedzana przez turystów.

Tagi: , , , , , ,