Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Polskie aleje gwiazd

Wpis z dnia 30/04/2010

Aleje Gwiazd są dosyć rozpowszechnione w Polsce. A możemy się o tym przekonać wybierając się na Bulwary Warszawskie w Krakowie. Aleja ta jest takim wspólnym projektem władz Krakowa, umieszczonym ykonkretnie pod wzgórzem wawelskim. Ma ona na celu uhonorowanie muzyków i zespołów, które są zarówno z kraju, jak i ze świata.
Taką aleję tylko, że w trochę innej formie możemy również spotkać w Toruniu. A nazywa się ona Piernikowa Aleja Gwiazd i została stworzona poprzez samych mieszkańców. Ma ona na celu uhonorowanie wybitnych mieszkańców tego miasta jak i osób bezpośrednio z nim związanych. Na tej alei rok w rok przybywa po dwie uhonorowane osoby.
Kolejna Polska Aleja Gwiazd znajduje się na ulicy Piotrowskiej w mieście Łódź. Została ona stworzona na wzór Hollywoodzkiej Alei, a jej pomysłodawcą był aktor. Zastosowano tam również dosyć ciekawe rozwiązanie, ponieważ gwiazdy reżyserów znajdują się po stronie wschodniej – parzystej tej ulicy, a po stronie nieparzystej znajdują się gwiazdy aktorów.
We Władysławowie powstała również pierwsza w Polsce Aleja Gwiazd, ale w pełni poświęcona gwiazdom sportu. Swoje gwiazdy mają na niej zarówno sportowcy polscy, jak i zagraniczni. W 2009 roku miała miejsce ostatnia edycja przyznania gwiazdy – numer dziewięć.
Opole również ma swoją Aleję, lecz ona jest poświęcona Gwiazdom Polskiej Piosenki. A umieszczona jest po wschodniej stronie rynku, między ratuszem i kamieniczkami. Wszystko to jest odpowiednikiem Hollywoodzkiej Alei Gwiazd, tylko że tam każdy może zgłosić kandydaturę poprzez specjalny formularz.

Tagi: , , , , ,