Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Pyszne zakupy w Atenach

Wpis z dnia 11/09/2009

Robienie zakupów w Atenach to po prostu rozkosz dla zmysłów. Ogromne ilości ulicznych bazarów czy zaciszne pasaże handlowe zachwycają oczy niezliczoną mnogością towarów. W Atenach jest też wiele sklepów z wyrobami tradycyjnego rzemiosła i sztuki ludowej oraz butiki z modnymi strojami, które mogą śmiało konkurować z paryskimi i nowojorskimi.

Kuchnia grecka jest nie bez przyczyny wymieniana wśród najsmaczniejszych kuchni świata. Przebogata w warzywa, owoce oraz zioła (oregano, bazylię tymianek, kminek rozmaryn, miętę). Potrawy przyrządzane są zwykle na wysokiej jakości oliwie z oliwek. Do głównego posiłku, który składa się z jednej potrawy Grecy podają kilka rodzajów sałat, serów, oliwek oraz dodatków takich jak wino i chleb, którego jest tu wiele gatunków (np. z dodatkiem, ziół, rodzynek czy sera). Chleb jest w Atenach i całej Grecji podawany do każdego posiłku.

Z alkoholi w Grecji najpopularniejsza jest, ceniona również na całym świecie, Metaxa. Zalicza się ją do Brendy, a wyrabia z trzech różnych odmian winogron. Na końcu produkcji do destylatu dodawane jest wino typu Muskat z odrobiną ziół i płatków róży. Po trzech latach leżakowania Metaxa oznaczana jest trzema gwiazdkami, po pięciu latach – pięcioma, po siedmiu – siedmioma. Po piętnastu i dwudziestu latach oznacza się ją dodatkowo nazwami Grand Fine i Private Reserve. Pije się ją czystą lub z lodem, ale także z tonikiem lub sokiem.

Tagi: , , , , , , ,