Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Raj dla nurków

Wpis z dnia 29/08/2009

Dni stają się coraz krótsze i bardziej pochmurne – znak, że jesień za pasem… Wydawać by się mogło, że dobiega końca czas dla miłośników nurkowania. Jednak nic bardziej mylnego! Wystarczy wyjechać na drugą półkulę, aby zaznać nie tylko ciepła promieni słonecznych, ale przede wszystkim smaku podwodnej przygody.

Doskonałym miejscem do nurkowania jest Laguna Chuuk, znajdująca się między Australią a Japonią. Wchodzi ona w skład Archipelagu Karoliny, co jednak ważniejsze jest to miejsce, w którym może nurkować każdy – zarówno amator, jak i zaawansowany miłośnik podwodnego świata. Widzialność jest całkiem dobra – wynosi od 18 do 24 m. Z kolei temperatura wody to 27 – 29 st. C. Prądy morskie są umiarkowane, w związku z czym w Lagunie Chuuk można nurkować przez cały rok. Znawcy jednak twierdzą, że najlepszym i najpiękniejszym okresem jest czas między styczniem a majem.

W wodach Laguny Chuuk znajduje się prawdziwy raj dla sympatyków wraków statków i samolotów. Warto przypomnieć, że w czasie II wojny światowej w pobliżu Laguny znajdowała się jedna z największych japońskich baz na Pacyfiku. Nic więc dziwnego, że aktywność Amerykanów w tym regionie była szczególnie odczuwalna. Strącili do Oceanu setki samolotów wroga oraz zatopili kilkadziesiąt statków, które obecnie można oglądać w miejscach dostępnych dla nurków.

Jednymi z ciekawszych wraków są: 165 – metrowy tankowiec Shinkoku Maru oraz nieco mniejszy, bo 133 – metrowy, transportowiec Fujikawa Maru. Uchodzą one za najpiękniej porośnięte przez rafę koralową wraki w tym rejonie. Dzięki temu przyciągają niezliczone rzesze niewielkich rybek, barrakud, ostroboków a nawet rekinów szarych lub białopłetwych.

Tagi: , , , , , ,