Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Ruchome piaski

Wpis z dnia 09/09/2009

Wybrzeże Słowińskie zajmuje obszar od Jastrzębiej Góry do Sarbinowa. Dominują tu bory sosnowe, lasy olszowe, wrzosowiska i torfowiska. Urlopowicze podczas spacerów po przybrzeżnych lasach mogą spotkać jelenia, dzika, sarnę, borsuka czy gronostaja. Niekiedy można zauważyć błotniaka łąkowego, perkoza dwuczubego, łabędzia niemego, krogulca, orlika krzykliwego lub kanię rudą i czarną.

Jedną z ciekawszych form ukształtowania powierzchni na Wybrzeżu Słowińskim są ruchome wydmy. Zajmują one 500 ha powierzchni i znajdują się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Co ciekawe, najwyższe z nich są jednocześnie najbardziej ruchliwe. Powszechnie uznaje się, że największą wydma jest Łącka Góra, której wysokość dochodzi do 35 m. Należy podkreślić, że wydmy przesuwają się co roku (w zależności od kierunku wiatru) o kilka – kilkanaście metrów. Do rekordów należy ruch aż o 25 metrów! Biorąc to wszystko pod uwagę nie można się dziwić, że omawiany Słowiński Park Narodowy został wpisany na listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO. Dodatkowo Park został objęty międzynarodową konwencją Ramsar. Jej zadaniem jest ochrona siedlisk ptaków wodnych i błotnych.

Oczywiście Wybrzeże Słowińskie obfituje też w inne atrakcje. Do najważniejszych z nich należą jeziora przybrzeżne, lęgowiska ptaków wodnych oraz niewielkie wioski, w których zatrzymał się czas…

Tagi: , , , , ,