Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Słów kilka o Dolomitach

Wpis z dnia 29/12/2009

Największym pasmem górskim w Alpach są Dolomity, które znajdują się w północno-wschodniej części Alp. Dolomity jednak nie stanowią jednolitego, wyraźnego łańcucha górskiego, lecz składają się z grup skalnych, które są oddzielone głębokimi dolinami i wysokimi przełęczami.

Budowa geologiczna Dolomitów jest naprawdę specyficzna, składają się on w bardzo dużej części z odkrytych skał(wapieni i dolomitów, ale i czasem riolitów). W dolinach obok tego pasma górskiego znajdują się lasy potężne szpilkowe. Jest to jedyne pasmo górskie z tak piękną, malowniczą rzeźbą terenu, która spowodowana jest ich erozją.

Mieszkańcy, którzy zamieszkują tereny Dolomitów zwani są Ladynami. Posiadają oni własną kulturę, własny język(ladyński) i własne obyczaje. Ciekawostką jest iż tylko 30 tysięcy osób na całym świecie jeszcze potrafi rozmawiać w tym języku.

Dolomity są bardzo atrakcyjne turystycznie, ale i też narciarsko. Bardzo często można też spotkać osoby wspinające się na skałach. Dużo osób także jeździ tam na rowerach.

Tagi: , ,