Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Statua Wolności

Wpis z dnia 30/04/2010

Na wyspie Wolności u ujścia rzeki Hudson stoi Statua Wolności, która jest symbolem wolności zarówno Nowego Jorku jak i całych Stanów Zjednoczonych.
Ten gigantyczny obiekt i symbol wielonarodowego kraju został wzniesiony w latach 1884 – 1886. Był to jednocześnie dar od narodu francuskiego dla Amerykanów, i miał on upamiętnić zawarte przymierze pomiędzy tymi krajami. Ten pomnik wolności stał się prawdziwym dziedzictwem narodowym i został on blisko dwadzieścia sześć lat temu wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Statua Wolności przedstawia stojącą kobietę, która w jednej ręce trzyma pochodnie, a w drugiej tablicę z datą uzyskania przez Stany Zjednoczone niepodległości. Dodatkowo została ona po sprowadzeniu do kraju na miejscu, które jest objęte jurysdykcją stanu Nowy Jork.
Wysokość tego pomnika, który jest symbolem wolności rozpoznawalnym na całym świecie, wynosi blisko czterdzieści sześć i pół metra. Razem z cokołem na którym stoi ma ponad dziewięćdziesiąt metrów, a to już jest sporo. Ta sporych rozmiarów konstrukcja jest zrobiona z miedzi i stali. Z racji tego że znajduje się również tam taras widokowy to w środku konstrukcji znajdują się dwa oddzielne rzędy schodów. Jest też trzeci rząd schodów, lecz ten nie jest już dostępny dla zwiedzających a prowadzi on bezpośrednio do trzymanej w ręce przez Statuę Wolności pochodni. Aktualnie dostęp do tarasu widokowego jest wstrzymany dla turystów. A to z powodu decyzji podjętych po zamachu terrorystycznym, który miał miejsce 11 września.

Tagi: , , , ,