Blog turystyczny - turystyka polska i zagraniczna

Święto Nocy Letniej w Szwecji

Wpis z dnia 31/01/2010

Szwecja to kraj zachwycającej przyrody. Największych jednak wrażeń dostarcza latem poświata białych nocy. Wraz z końcem czerwca w środkowej Szwecji, po zachodzie słońca świat okrywa nieziemska poświata. Przez całą noc nie zapada ciemność, a Szwedzi świętują: dziewczęta noszą we włosach wianki z kwiatów, obcy ludzie rzucają się sobie w ramiona.

Od Kiruny na północy aż po Malmb na południu obchodzone jest Święto nocy letniej. Panuje wtedy gorący nastrój i można odnieść wrażenie, że Skandynawowie, posądzani o przesadną rezerwę w wyrażaniu uczuć, czasem nawet określani jako zimny naród, chcą nadrobić w ciągu jednej nocy zaległości całego roku. Szwecja jest krajem przeciwieństw – lato to okres radości, natomiast brak słońca podczas długiej i ciemnej zimy odbija się na ludzkiej psychice, owocując smutnym wyciszeniem. Odczuwa się ogólny smutek i przygnębienie. W północnych prowincjach Norrland i Laponia noc polarna trwa kilka miesięcy. W tym okresie nawet w Sztokholmie, leżącym w środkowej części kraju, jest jasno zaledwie przez pięć godzin dziennie.

Nic dziwnego, że jasną i ciepłą porę roku Szwedzi wykorzystują w dwójnasób. Powszechne jest spędzanie weekendów poza miastem, wśród rozległych lasów i malowniczych jezior. Szwedzi chętnie wolne chwile poświęcają wędrówkom lub żeglowaniu. U wybrzeży znajdują się niezliczone małe wysepki, a głęboko w ląd wdzierają się fiordy. To naprawdę wspaniałe tereny dla amatorów sportów wodnych i wędkarzy. Szwecja jest krajem nieogarnionych przestrzeni i słabo zaludnionym – wymarzonym dla miłośników przyrody i ludzi szukających spokoju.

Tagi: , , , ,